Projektünk fő célkitűzése egy új, szintetikus alapú vakcina kialakítása egy innovatív technológia alkalmazásával az EBV fertőzés, és különösképpen az EBV által okozott mononucleosis infectiosa megelőzésére.
Ez a technológia lehetővé teszi a konzorcium részére egy igen hatékony új vakcina generáció kifejlesztését.
A kiválasztott epitóp kombinációkat patogén-méretű részecskék felszínén hatékony adjuvánssal együtt teszteljük majd in vitro és in vivo, a végső vakcina-jelölt kiválasztása céljából.
Ez a projekt erősen innovatívnak számít mind magyar, mind pedig nemzetközi vonatkozásban.
A vakcina kifejlesztéséhez három fő kutatás-fejlesztési fázist határoztunk meg:
A releváns állatmodell kialakítása: mely során a kutya limfóma modellt vizsgáljuk. Ezzel meg kívánjuk erősíteni a kutya limfóma fertőzéses, EBV eredetét. Az állatmodelleket összehasonlítjuk bizonyos fertőzésen alapuló humán limfómákkal.
Perifériás vérmintákat fogunk gyűjteni egészséges kutyákból és tumor szövetmintákat valamint perifériás vérmintákat limfómában szenvedő, vagy a limfóma kialakulásának stádiumában lévő kutyákból. A vérből leukocitákat izolálunk Ficoll-Hypaque módszerrel, és celluláris DNS-t izolálunk a tumor szövetből és a fehérvérsejtekből. Az állatoktól szérum mintákat is gyűjtünk.
Az emberi DNS-sel való kontamináció kizárására és a tisztított DNS minőségének ellenőrzésére a kutya/macska és az ember szívizom aktin génjére specifikus primereket fogunk alkalmazni és a PCR termékeket szekvenálással verifikáljuk. Az EBV pozitív szérumokat felhasználjuk a B-sejtes epitópok szűrésére.
bioinformatikai, valamint „biopanning”/affinitás mikroarray módszerek segítségével a megfelelő epitópok azonosítása: amelyek ismeretében a kórokozó, illetve a kórokozó patogenitását meghatározó faktorok az immunválasz célpontjává tehetők, valamint biomarkerek azonosítása.
Az in vitro vakcina tesztelő rendszer további finomítása, biomarkerek validálása, hogy a vakcina fejlesztéshez szükséges állatkísérletek száma csökkenthető legyen. Ez végül lehetővé teszi majd további vakcinák költségeinek és fejlesztési idejének csökkentését.
A legjobb vakcina jelölteket természetesen kialakult limfómás kutyákon teszteljük. A vizsgálatok legfőbb célja a terápiás hatásfok megállapítása, ami a limfóma regressziójának kiváltásával mérhető. Ennek érdekében a limfómában szenvedő kutyákat a legjobb 10 vakcina jelölttel kezeljük.
Továbbá a limfóma korai kimutatására, ill. a terápiás hatékonyság monitorozására is szolgáló klinikai biomarkereket is kifejlesztünk. A klinikai eredményeket a tumor markerekkel korreláltatjuk. A legjobban működő jelölteket használjuk fel a további fejlesztésben.
A GalenBio már bizonyította az alkalmazandó technológia hatékonyságát, ahol preventív és terápiás hatást egyaránt elértek.